Aukioloajat: ti–to klo 10.45–22.00, pe 10.45–02.00, la 12–02.00

10.10.2025 • kellari • 19:00 • K-18

Ilta olohuoneessa: Kaarle Viikate & Marko Haavisto - Laulu Tuohikorteista 10 v.

Liput 30/33 €

Laulu Tuohikorteista, tuo jytingin moderni klassikko, täyttää kymmenen vuotta ja sen kunniaksi tanssikenkiä kulutetaan sakkopintoja uhmaten lokakuussa ympäri Suomea, ja Kerubin Kellarissa ilta olohuoneessa -klubilla perjantaina 10. lokakuuta. Ilta alkaa artistien haastattelulla, jonka jälkeen keikka. Tuohisten kakkuvuokien äärestä tavoitetut solistit Marko ja Kaarle kommentoivat tulevaa synttärihumua seuraavasti:

”Mahtavaa, että sorto jatkuu ja saadaan palata preerialta tuoksuvan kaikukitaroinnin ääreen tällä loistokkaalla lössillä”, Kalle tuulettaa.
”Kymmenen on komea luku, sitä sietää juhlia - hip hip huraa! Lierin kautta, totta kai.”, tunnelmoi puolestaan Marko.

Jytingin juhlaparaatia johtaa alkuperäisellä albumilla soittanut kokoonpano:

Marko Haavisto: laulu & basso
Kaarle Viikate: laulu & kitara
Antti Kukkola: kitara
Kepa Kettunen: rummut

Ilta olohuoneessa -klubin aikataulu Kerubin Kellarissa perjantaina 10.10.:

Ovet auki klo 19.00
Artistien haastattelu klo 20. Haastattelija Mika Varis
Keikka alkaa klo 20.45

Liput myynnissä maanantaina 14.4. klo 9 alkaen Tiketissä ja Lippupisteessä. Lippujen hinnat ennaskosta  28,50 euroa, ovelta 3 euroa kalliimmat.

Turvallisempi Kerubi

Kerubi on turvallisempi tila. Meillä on nollatoleranssi häirinnälle, ivaamiselle, väkivallalle, homo- ja transfobialle ja rasismille. Tutustu turvallisuusohjeeseemme.